reklam
reklam
DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
reklam

Yörükler, Koçarlı’da buluştu

KOÇARLI BELEDİYESİ VE KOÇARLI YÖRÜK EFELERİ KÜLTÜR DERNEĞİ TARAFINDAN ‘YÖRÜK ŞENLİĞİ’ DÜZENLENDİ. KOÇARLI ŞEHİT RAGIP AS PARKI YÖRÜK ÇADIRINDA “MİLLİ MÜCADELEDE EFELİK RUHU” TEMASIYLA GERÇEKLEŞEN ŞENLİK, RENKLİ GÖRÜNTÜLERE SAHNE OLDU.

Yayınlanma Tarihi : Google News
Yörükler, Koçarlı’da buluştu
reklam

Koçarlı Belediyesi ve Koçarlı Yörük Efeleri Kültür Derneği tarafından ’Yörük Şenliği’ düzenlendi. Koçarlı Şehit Ragıp As Parkı yörük çadırında “Milli Mücadelede Efelik Ruhu” temasıyla gerçekleşen şenlik, renkli görüntülere sahne oldu.

Şenliğin açılış konuşmasını Koçarlı Yörük Efeleri Dernek Başkanı Aydın Sarcan yaparken, yörük vatandaşlara ve yörük kültürüne desteklerinden dolayı Koçarlı Belediye Başkanı Nedim Kaplan’a teşekkür etti. Dernek Başkanı Sarcan ayrıca amaçlarının geleneksel kültürlerini yaşatmak ve gelecek nesillere aktarmak olduğunu ifade ederek “Amacımız sevgiyi, kardeşliği, barışı yardımlaşmayı, dayanışmayı, güvenmeyi, kültürümüzü örf ve adetlerimizi dünümüzü ve bugünümüzü unutmadan yaşamak, yaşatmak, gelecek kuşaklara aktarmaktır. Düzenlediğimiz bu birliktelik için her zaman yanımızda olan Belediye Başkanımız Nedim Kaplan’a tüm yörükler adına teşekkür ediyorum” dedi.

“Yörük kültürü Anadolu’nun önemli bir parçasıdır”

Koçarlı Belediye Başkanı Nedim Kaplan ise yaptığı konuşmasında Dernek Başkanı Aydın Sarcan başta olmak üzere programda emeği geçen herkese ve tüm katılımcılara teşekkür ederek etkinliğin önemine vurgu yaptı. Başkan Kaplan konuşmasında Yörük kültürünün Anadolu’nun önemli bir parçası olduğuna dikkat çekerek “Yörükler yardımlaşmanın, paylaşmanın birlik ve beraberliğin en iyi, en hakiki temsilcileridir. Yörükler Anadolu’nun yerleşim tarihinde ve kültürünün oluşumunda önemli işlevler üstlenmişlerdir. Çağlar boyu süren yaşam biçimleri ile milletimizin tarih, kültür ve medeniyetinde özel bir yere sahip olan Yörükler, Yüzlerce yıldır özünden, benliğinden kopmadan geleneklerini, milli ve manevi değerlerini yaşatmışlar, Anadolu sevgisi onları birer yiğit, birer kızan, birer efe, birer kahraman yapmıştır. Yörükler Türk tarih ve kültürünün merkezinde önemli bir yer tutmaktadır. Türk kültürü Yörükler etrafında şekillenmiş ve bu günlere gelmiştir. Türkiye’nin önemli kültürel yapısını oluşturan Yörük kültürünü günümüzde yaşatmak ve gelecek kuşaklara aktarmak için yapılan bu tür etkinlikler çok kıymetlidir. Etkinlikte emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Konuşmaların ardından Turan Ülkeleri Beylerbeyi Niyazi Çapa tarafından Aydın İl Beyi olarak seçilen Nasuf Abalı’ya, Turan Ülkeleri İl Beyliği arması ve il Beyliği kalpağı takıldı. Ayrıca yeni kurulan Aydın Dünya Yörük Türkmen Federasyonu’nun tanıtımı gerçekleştirildi. Renkli görüntülere sahne olan etkinlikte katılımcılar, ozanların çaldığı ve seslendirdiği şarkılar ve çeşitli halk oyunları gösterileri ile keyifli zamanlar geçirdi.

Programa Koçarlı Kaymakamı Ersin Tepeli, Koçarlı Belediye Başkanı Nedim Kaplan, Turan Ülkeleri Beylerbeyi Niyazi Çapa, Bursa İl Beyi Mustafa Bay, protokol üyeleri ile yörük dernekleri başkanları, yörükler ve vatandaşlar katıldı.

reklam