reklam
reklam
DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
reklam

Vali Ünlü, Aigai Antik kentinde incelemelerde bulundu

MANİSA VALİSİ ENVER ÜNLÜ, EŞİ SEMA ÜNLÜ İLE BİRLİKTE AİGAİ ANTİK KENTİ’Nİ ZİYARET ETTİ. 2 BİN 700 YILLIK BİR GEÇMİŞE SAHİP OLAN AİGAİ ANTİK KENTİ’NDE YAPILAN ÇALIŞMALAR HAKKINDA MANİSA CELAL BAYAR ÜNİVERSİTESİ ARKEOLOJİ BÖLÜMÜ BAŞKANI VE KAZI BAŞKANI PROF. DR. YUSUF SEZGİN’DEN BİLGİ ALAN VALİ ÜNLÜ, KAZI ÇALIŞMA ALANLARINDA İNCELEMELERDE BULUNDU.

Yayınlanma Tarihi : Google News
Vali Ünlü, Aigai Antik kentinde incelemelerde bulundu
reklam

Manisa Valisi Enver Ünlü, Eşi Sema Ünlü ile birlikte Aigai Antik Kenti’ni ziyaret etti. 2 bin 700 yıllık bir geçmişe sahip olan Aigai Antik Kenti’nde yapılan çalışmalar hakkında Manisa Celal Bayar Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Başkanı ve Kazı Başkanı Prof. Dr. Yusuf Sezgin’den bilgi alan Vali Ünlü, kazı çalışma alanlarında incelemelerde bulundu.

Antik yol, tapınak, ticaret alanları, döneme ait yönetim ve yerleşim alanları hakkında bilgi veren Kazı Başkanı Prof. Dr. Yusuf Sezgin, Yunusemre İlçesi Yuntdağı Köseler Mahallesi’nde bulunan ve Batı Anadolu’da kurulan 12 Aiol Kenti’nden biri olan Aigai Antik Kenti’nin 2 bin 700 yıllık geçmişe sahip olduğunu belirtti. Prof. Dr. Sezgin, 2023 yılı kazı çalışmalarında ortaya çıkarılan 800 metre uzunluğundaki antik yolun 1900 yıllık olduğunun da bilgisini verdi.

‘Aigai, bizleri bir zaman yolculuğuna çıkarıyor’

Kazı çalışma alanlarında incelemelerde bulunan ve Aigai Antik Kenti ziyaretine gelen vatandaşlarla da sohbet eden Vali Ünlü, Manisa’nın kültürel ve tarihi miras açısından önemli bir şehir olduğuna dikkat çekerek, “Manisa, birçok medeniyete ev sahipliği yapmış bir şehir. Bizler, bu tarihi dokuyu korumak ve Manisa’nın turizmine katkı sağlayacak bir duruma getirmek amacıyla çalışmalarımıza devam ediyoruz. Aigai Antik Kenti de bu önemli değerlerimizden biri. Bu kent, 2 bin 700 yıllık tarihiyle bizleri bir zaman yolculuğuna çıkarıyor, gördüğünüz her yapıya hayran kalıyorsunuz. Bu tarihe ışık tutan Kazı Başkanımız Yusuf Sezgin ve ekibine çalışmaları dolayısıyla teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

reklam