reklam
reklam
DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
reklam

Petrol Ve Doğalgaz Arama Harcamalarına Ne Kadar Para Harcandı?

Yayınlanma Tarihi : Google News
Petrol Ve Doğalgaz Arama Harcamalarına Ne Kadar Para Harcandı?
reklam

İYİ Parti Muğla Milletvekili Prof. Dr. Metin Ergun, petrol ve doğalgaz aramaları için 2017 yılından bugüne kadar kaç para harcandığını TBMM gündemine getirdi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar’ın yazılı olarak cevaplandırması talebiyle verdiği önergede, 2017 yılında “Türkiye’de enerjinin yol haritası” olarak kamuoyuyla paylaşılan Milli Enerji Ve Maden Politikası Tanıtım Programı’ndan bugüne kadar kamuoyunda bilgi kirliliği yaratan pek çok haber ve enformasyonun dolaşıma sokulduğunu belirtti.

Türkiye’nin enerjideki dışa bağımlılığı göz önüne alındığında, 2017 yılından bu yana geçen yaklaşık yedi senelik sürede arama çalışmaları için ne kadar kamu kaynağının harcandığını ve ne kadar gelir elde edildiğini kimsenin bilmediğini vurgulayan Ergun, söz konusu arama çalışmalarıyla ilgili Bakanlığın şeffaf davranması ve elindeki verileri kamuoyuyla paylaşması gerektiğini ifade etti.

İYİ Parti Muğla Milletvekili Ergun Bakan Bayraktar’a şu soruları sordu: Bahse konu arama çalışmaları için yapılan harcamaların döviz cinsinden gerçekleştirildiği bilinmektedir. 2017 yılından 2023 yılı sonuna kadar petrol ve doğalgaz arama çalışmaları ve yatırımları için döviz cinsinden toplam ne kadar kamu harcaması yapılmıştır?

Bu harcamalardaki gider kalemleri ve dağılımları nelerdir?

 Söz konusu arama ve yatırım kararları alınmadan evvel, bu çalışmaların risk analizi hangi kıstaslara göre hesaplanmıştır?

 Bugüne kadar keşfedilen petrol ve doğalgaz miktarı nedir? Bu keşiflerden sonra ne miktarda kullanılabilir petrol ve doğalgaz üretimi yapılmıştır?

Üretilen petrol ve doğalgazdan, 2017-2023 yılları arasında kamu hazinesine sağlanan gelir miktarı nedir?

reklam