reklam
reklam
DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
reklam

Muğla Büyükşehir Bafa Zeytinyağı Üretim Tesisini açtı

MUĞLA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ BAFA ZEYTİNYAĞI ÜRETİM TESİSİNİN AÇILIŞINI DÜZENLEDİĞİ TÖRENLE GERÇEKLEŞTİRDİ.

Yayınlanma Tarihi : Google News
Muğla Büyükşehir Bafa Zeytinyağı Üretim Tesisini açtı
reklam

Tarımsal kalkınmaya, kooperatiflere büyük destek veren Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Bafa Doğal Yaşam Tarımsal Üretim ve Pazarlama Kooperatifi işbirliği ile hayata geçirilen Bafa Zeytinyağı Üretim Tesisinin açılışı Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün’ün katılımıyla gerçekleştirildi.

Bafa Doğal Yaşam Tarımsal Üretim ve Pazarlama Kooperatifi Başkanı Mustafa Aksakal yaptığı konuşmada; “Kooperatif olarak nitelikli zeytinyağı elde etmek amacıyla başlattığımız oluşumun meyvelerini alıyoruz. Amacımız dünya çapında yarışabilir düzeyde ürün elde etmek. Memecik zeytinini daha iyi daha nitelikli haline getirip dünya piyasasında duyurmak amacıyla çalışıyoruz. Bu konuda desteklerinden dolayı Büyükşehir belediyemize teşekkür ederim”

Fevzi Topuz; “Milas Türkiye’nin en çok zeytin ağacına sahip merkezlerinden biri”

Milas Belediye Başkan adayı Fevzi Topuz tesis açılışında yaptığı konuşmada; “Bölgemiz zeytincilik konusunda Türkiye’nin en çok zeytin ağacı olan bölgelerinden biri. Zeytinin önemli bir katma değeri var. Hedefimiz yerel yönetici olarak zeytinciliğin gelişimi ile ilgili fabrikaların açılarak desteklenmesi konusunda çaba sarf etmek. Organize sanayi bölgemizin hayata geçmesi konusunda herhangi bir engel kalmadı. Böylelikle hem istihdam hem de dünyaya ihraç edebileceğiz. Katkıları nedeniyle büyükşehir belediye başkanımıza teşekkür ederiz”

CHP Muğla Büyükşehir Belediye Başkan adayı ve Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’ta açılışta şunları söyledi; “Yerel yönetimler hayatın her alanında var olmak zorundadır. Ekonomik şartların kötü olduğu bugünlerde bizler de bu yatırımlarla aynı zamanda üretime katkıda bulunarak aile bütçesine destek vermiş oluyoruz. Son dönemde kooperatiflerimiz belediyelerimizin desteği ile önemli bir adım attı. Kadın kooperatifleri de kadınların özgürleşmesi konusunda katkı sunuyor. Bizler de bu destekleri sürdüreceğiz. Zeytinliklerimiz enerji yatırımlarının tehdidi altında. Çevreye saygılı yatırımlara itirazımız olamaz ancak benim atalarımın diktiği zeytinleri yok ediyorsanız biz onun karşısında dururuz. Zeytin yaşamı temsil eder. Zeytine dokunan geleceğe yaşama çocuklarımıza dokunmuş olur. Bundan sonra da tarım politikalarımız gelişerek devam edecek. Bu güzel tesisi Milas’a, Muğla’ya hayırlı olsun” dedi.

Bafa Zeytinyağı Üretim Tesisi açılışında konuşan Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün üreticilerle, kooperatiflerle, kadın üreticilerle hep birlikte Muğla’nın verimli topraklarında ürettiklerini, tarım, turizm ve kültür kenti Muğla’yı geleceğe koruyarak ve tüm değerleri ile taşımak için çalıştıklarını söyledi.

Başkan Gürün; “10 yıl önce bir vizyon ortaya koyarak tarım konusunda ne yapabiliriz, nerden başlayabiliriz diye çalıştık. Türkiye’nin en donanımlı Toprak ve su analiz laboratuvarını kurduk. Burada Türkiye’de hiç olmayan bir şey yaptık. Toprak analizleri yaparak toprağın yapısını belirledik. Bu yapıya uygun olarak bu tarlada hangi ürünler dönüm başına daha fazla geliri getiriri hesaplayarak üreticilerimizin yanında oluyoruz. Bu tesise distilasyon ve şişeleme ile ilgili malzemeleri de aldık. Memecik zeytini 800 ile 1000 polifenol içeriği ile müthiş bir değer. İspanya’da zeytin üretiminin düşmesi nedeniyle ülkemiz öne çıkıyor. Şu an zeytinyağı fiyatları çok yüksek değerde. Erken hasat ve soğuk sıkım üreticinin aklına yatmış durumda. Bu tekniğe göre bu tesiste üretim yapılacak ve kalite çok daha yükseğe çıkacak. Gençlerin köylerden uzaklaşmadığı köylerine döndüğü tarımsal üretim kalitesini oluşturmamız gerekiyor.” dedi.

Milas ilçesinde yakın zamanda iki temel atma ve açılış töreni yapacaklarını söyleyen Başkan Gürün; “Uzun yıllardır çözülemeyen Milas Ören kanalizasyon ve arıtma tesisini ilçemize kazandırıyoruz. Milas Kültür Merkezi’mizin de temel atma töreninde buluşacağız. Alt ve üst yapıları ile örnek, dünyanın ve ülkemizin en çok tercih edilen şehirlerinden biri olan Muğlamızı koruyarak geleceğe taşımaya devam edeceğiz. ”dedi.

2021 yılında Muğla Büyükşehir Belediyesi ve S.S. Bafa Doğal Yaşam Tarımsal Üretim ve Pazarlama Kooperatifi arasında “Zeytin Ve Zeytinyağı Üretiminde Verimliliğin Ve Kalitenin Arttırılması” projesi çerçevesinde protokol imzalandı. Protokol kapsamında; Muğla Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan Milas İlçesi, Gölyaka Mahallesi, 101 ada 42 parsel numaralı taşınmazda Butik Zeytin ve Zeytinyağı Üretim Tesisi kuruldu. Tesiste saatte yaklaşık 700 kg zeytin sıkımı yapılacak, vatandaşlara filtreleme, şişeleme ve iklimlendirilmiş depolama hizmeti sunulacak. Üretimin yanı sıra tadım eğitimlerinin verileceği, toplantı ve sergileme alanlarının oluşturulan tesisin özellikle Latmos yolu üzerinde yer aldığı için dışarıdan ziyaretlere açık olan bir turizm merkezi haline gelmesi hedefleniyor.

reklam

YORUM YAP

reklam

DÖVİZ KURLARI

 • DolarDOLAR
  ALIŞSATIŞFARK
 • EuroEURO
  ALIŞSATIŞFARK
 • SterlinİNG. STERLİNİ
  ALIŞSATIŞFARK
 • FrangİSV. FRANGI
  ALIŞSATIŞFARK
 • Kanada DolarıKAN. DOLARI
  ALIŞSATIŞFARK
 • Çeyrek AltınÇEYREK ALTIN
  ALIŞSATIŞFARK
 • Gram AltınGRAM ALTIN
  ALIŞSATIŞFARK
 • BitcoinBITCOIN
  FİYATDEĞİŞİM
reklam

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

 • Satış
  Alış