reklam
reklam
DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
reklam

Deprem bölgesinde yaşadıklarını anlattı

MUĞLA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İTFAİYE DAİRE BAŞKANI MEHMET KARYAĞDI

Yayınlanma Tarihi : Google News
Deprem bölgesinde yaşadıklarını anlattı
reklam

6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş merkezli 7.7 ile 7.6 şiddetinde asrın felaketi olarak adlandırılan depremlerde enkaz altında vatandaşları kurtarmak için bölgeye giden Muğla Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Mehmet Karyağdı yaşadıklarını anlattı.

Kahramanmaraş depremlerinin ardından tüm ülke yaraların sarılması için seferber oldu. Muğla’dan da depremzedeleri kurtarmak için ekipler bölgeye gitti. Muğla Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi ekipleri enkaz altında kalan vatandaşları kurtarmak için yoğun çaba sarf etmişti. Muğla Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Mehmet Karyağdı deprem zamanında bölgede yaşadıklarını anlattı.

Karyağdı, o günleri unutmanın mümkün olmadığını dile getirerek, ”Bugün 6 Şubat 2024. Bundan 1 yıl önce Cumhuriyet tarihimizin en büyük afeti olan Kahramanmaraş merkezli 11 ilimizi etkileyen depremi yaşadık. Acılarımız taze, o günleri, o anları bir müdahaleci olarak unutmadık her daim yaşıyoruz. Biz 6 Şubat 2023 tarihinde ilk haberi aldığımız andan itibaren geçtiğimiz teyakkuz sonrasında ekiplerimizi hazırladık. AFAD’ın yönlendirmesi ile İzmir hava üstünden Adana incirlik hava üstüne hava yolu ile gitmek durumunda kaldık. Çünkü biz AFAD ile görüştüğümüz zaman Hatay’ın daha kötü daha vahim olduğunu haber ajanslarına yansıyan bilgiler doğrultusunda buraya gitmemiz gerektiğini düşündük. İncirlik Hava Üssü’nden itibaren gördüğümüz senaryo dört yoldan itibaren yangınların olduğunu, enkazların olduğunu gördük. Ama Hatay Antakya merkeze ulaştığımızda asıl afetin burada yaşanmış olduğunu gördük. İlk AFAD merkezine ulaştığımızda yönlendirmeler doğrultusunda Defne ilçesinin Elektrik Mahallesi’ne intikalimiz söz konusu oldu. Aynı gece ilk ekibimiz o gecenin 03.25’inde çıkartmaya başladığımız canlı ile birlikte 28 canlımızı hayata kavuşturduk ”dedi.

reklam