reklam
reklam
DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
reklam

Bakan Yumaklı’dan ’Aydın Memecik Zeytinyağı’ paylaşımı

AYDIN’DA 2024 YILININ AVRUPA BİRLİĞİ KOMİSYONU’NDA TESCİL EDİLEN KESTANENİN ARDINDAN İKİNCİ ÜRÜNÜ AYDIN MEMECİK ZEYTİNYAĞI OLURKEN TARIM VE ORMAN BAKANI İBRAHİM YUMAKLI, “PAYDAŞ KURUMLARIMIZLA İŞ BİRLİĞİ İÇERİSİNDE ÜLKEMİZ İLE ÖZDEŞLEŞEN ÜRÜNLERİMİZİ ULUSLARARASI ALANDA TANITMAYA VE KIRSAL KALKINMAYA KATKI SAĞLAMAYA DEVAM EDECEĞİZ” DEDİ.

Yayınlanma Tarihi : Google News
Bakan Yumaklı’dan ’Aydın Memecik Zeytinyağı’ paylaşımı
reklam

Aydın’da 2024 yılının Avrupa Birliği Komisyonu’nda tescil edilen kestanenin ardından ikinci ürünü Aydın Memecik Zeytinyağı olurken Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, “Paydaş kurumlarımızla iş birliği içerisinde ülkemiz ile özdeşleşen ürünlerimizi uluslararası alanda tanıtmaya ve kırsal kalkınmaya katkı sağlamaya devam edeceğiz” dedi.

Aydın Ticaret Borsası tarafından tescil talepli başvurusu yapılan Aydın Memecik Zeytinyağı coğrafi işaretli ürünü 5 Şubat 2024 tarihi itibariyle Resmi Gazete’de yayımlanarak Avrupa Birliği Komisyonu’nda tescil edildi. 24 Eylül 2021 tarihinde Avrupa Birliği Komisyonu Tarım ve Kırsal Kalkınma Genel Müdürlüğü’ne menşe adı korumasıyla Aydın Ticaret Borsası tarafından tescil başvurusu yapılan Aydın Memecik Zeytinyağı, Avrupa Birliği (AB) nezdinde AB Resmi Gazetesi’nde yayımlanarak Türkiye’nin Avrupa Birliği’nde tescilli 20. ürünü oldu.

Konuyla ilgili sosyal medyadan paylaşımda bulunan Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, “Efeler ve bereketli topraklar diyarı Aydın’ın incir ve kestanesinden sonra şimdi de ’Memecik Zeytinyağı’ AB tescili aldı. Aydın’ımıza, Aydınlı üreticilerimize, sektöre ve ülkemize hayırlı, uğurlu olsun. Milas Zeytinyağı ve Edremit Zeytinyağı’ndan sonra Aydın Memecik Zeytinyağı ile AB’den coğrafi işaret tescili alan zeytinyağı sayımız da 3’e ulaşmış oldu. Paydaş kurumlarımızla iş birliği içerisinde ülkemiz ile özdeşleşen ürünlerimizi uluslararası alanda tanıtmaya ve kırsal kalkınmaya katkı sağlamaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

reklam