reklam
reklam
DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
reklam

Aydın’da küresel ısınma ineklere yaradı

DÜNYANIN EN SICAK İKLİMLERİNDEN BİRİNE SAHİP OLAN AYDIN’DA İNEKLERDE KÜRESEL ISINMADAN NASİBİNİ ALIRKEN, MEVSİM NORMALLERİ ÜZERİNDE SEYREDEN HAVA SICAKLIĞI DOLAYISIYLA MERA VE OTLAKLARA YAYILDI.

Yayınlanma Tarihi : Google News
Aydın’da küresel ısınma ineklere yaradı
reklam

Dünyanın en sıcak iklimlerinden birine sahip olan Aydın’da kış ortasında yaşanan bahar havası ineklere yaradı. Mevsim normalleri üzerinde seyreden hava sıcaklığı dolayısıyla mera ve otlaklar bahar mevsimindeki gibi yemyeşil olurken, otçul hayvanlar çiftçileri endişelendiren küresel ısınmanın adeta keyfini çıkardı.

Ülkenin doğusunda bulunan bazı iller karla kaplanırken vatandaşlar da soğuk hava şartlarına karşı zor durumda kalıyor. Türkiye’nin batısında bulunan illerden Aydın ise Şubat ayında kış yüzü görmedi. Hava sıcaklığının 22 dereceye kadar yükseldiği Aydın’da inekler meralara salındı.

Son yılların en ılıman kışının yaşandığını belirten çiftçiler, “Her yıl, kış mevsiminde aşırı soğuk ve olumsuz hava şartları nedeniyle hayvanlar otlaklardan kapalı alanlara alınır ve bir süre burada tutulurdu. Ancak bu yıl Şubat Ayı’nı yarıladık, halen hayvanlar otlaklarda yayılarak karnını doyuruyor. Bu durum otçul hayvanlar için güzel gözükse de tarım açısından sıkıntılı bir durum” diyerek konuştular.

reklam